Během 20 let jsme mnohokrát měnili jídelníček našich pejsků. Vybírali stále kvalitnější krmení, sledovali obsah jednotlivých látek, až jsme zjistili, že pokud krmíme granulemi je to skoro jedno. Nakolik je složení na pytli s granulemi přehledné a nezavádějící? Co znamenají jednotlivé složky napsané na obalu?
A co vlastně garantují? Jedna velká záhada
Není to vůbec jednoduché a výrobci to moc dobře ví. Zákonná norma doporučuje, jaké minimální složení pro daný věk, velikost psa a nároky je třeba zajistit, ale už ne z čeho se ty dané složky vezmou. A tak psi baští popel, odpad, mrtvou hmotu z čehokoliv, co i „snad“ někdy mělo nějakou hodnotu a páníček se diví, proč pes neprospívá, proč se drbe a proč má i exkrementy v mizerné konzistenci!
Výrobci si mastí kapsy a zvesela prodávají to, o čem páníček nemá ani ponětí, že jeho pes baští den, co den
Jak dlouho to pejskovi vyhovuje? Nějakou dobu to jeho organismus zvládá, až se pověstné ucho utrhne a páníček platí veterináři za něco, co vůbec nemělo nastat. Že si měl ohlídat, co jeho pes baští a zdali krmení obsahuje to, co organismus pejska potřebuje
A co je smutné? že leccos nám páníčkům dojde, až když je skoro pozdě!
Co to vlastně znamená, hodnota stravy vs.cena?
Uvědomujeme si, že když to není kvalitní, pejska to nedostatečně vyživí a i zkrmíme mnohem víc než, kdyby byly i ty granule sice dražší, ale kvalitnější? Sledujete, kolik toho pes zbaští a kolik toho vyloučí?
Tak přesně tady jsem kdysi začala, když jsem si naplno uvědomila, že toho odpadu je nějak moc a v nevalné kvalitě. Nejen to, že je velmi zapáchající.
Od té doby jsem sledovala, co granule obsahují a co je opravdu na pytli napsáno, jako minimální hodnoty.
Když si sečtete procenta toho, co tam snad je i kvalitní, vyjde vám až směšné číslo, zbytek do 100% je odpad a popeloviny.
Doporučuji zaměřte se na to a schválně sledujte, co je opravdu na pytli napsáno v % a množství nebo jen, jsou tam bílkoviny, tuky, minerály.
Tahle poslední věta je doslova na pěsť, co si výrobci dovolí. Napíší, co jim zákon nařizuje, ale určitě to není složení a množství. To by totiž ty granule za 1 kg nesměly být pod 200 a více Kč.
Z toho vyplývá, jakou mají kvalitu granule zakoupené v obchodě, kde pytel stojí i pod 500 Kč za 10-15 kg obsah, a kde se na tom živí spousta prostředníků, jako je výrova, přeprava, zprostředkovatelé atd., atd? Cena za 1 kg je v korunách maximálně, ostatní je jen výdělek. Pak se to zcela logicky musí projevit na zdraví pejska.
Vice v pokračování, díl 3 – VÝROBA GRANULÍ