Zajímavá zkušenost s výběrem štěněte a jeho návyky od chovatele

Před několika dny jsem měla zajímavý telefonní hovor

  • Volala mi paní, že hledá štěně, které už může být doma samo celý den a nic nezničí

A protože jsem si nebyla jista, zda správně rozumím dotazu, ptala jsem se na detaily, jaké vlastně štěně hledá a co od něj očekává.

Paní mi sdělila, že ráno v 7 hodin odchází do zaměstnání a za 8 – 10 hodin by měla být doma, aby pejsek doma nic nevyvedl.

Pochopila jsem, že paní stejně, jako mnoho jiných páníčků netuší, co takové mrňavé štěně potřebuje, že je třeba jej vychovávat, a že to prostě nevydrží vyvenčit se až k večeru.

Vždyť i odrostlejší štěně či mladý pejsek, který už má slušné sociální návyky, nemůže být tolik hodin doma sám, bez vyvenčení a kontaktu páníčka!

Pejsek potřebuje sem tam pomazlit a cítit lásku páníčka, vždyť to není plyšák, který počká někde v koutě a bude celý den jen spát či nic nezničí.

Také jsem paní sdělila, že takové štěně prostě nesežene, malá štěňátka, která odchází od maminky a chovatele jsou jakž takž naučena na plínku. Sem tam se to povede a sem tam nepovede, protože je to malé mrně, které se to ještě nějakou dobu bude učit.  Malé dítě  také musí pochopit, že se chodí na nočník a neumí to například už v roce, vše chce svůj čas.

Po našem poměrně dlouhém telefonickém hovoru paní pochopila, že bude lepší ještě počkat, a že za rok jde do důchodu a tak bude mít na štěně čas, bude si jej vychovávat dle svých představ a bez týrání pejska.

  • Ano pejsek se to naučí, když už je starší  a vydrží, než prijde páníček z práce domů, ale často páníček zapomíná, že tak ničí například pejskovi ledviny, když se nemůže vyvenčit dle potřeby nebo to prostě nevydrží a vyčůrá se.
  • Také jsem sdělila, že za takovýchto představ o štěněti bych jej neprodala, nedopadlo by to dobře.

I na to je třeba pomyslet před rozhodnutím zda a jaké štěně si pořídíme

Miluji pejsky. A proto vznikl projekt o psech a jejich zdraví. Mohu tak pomoci s výběrem štěněte, ale i objasnit, že tím to teprve začíná! Po 20letech vlastního chovatelství jsem pochopila, že nejdůležitější pro pejska je správná výživa, a proto se zaměřuji na mokré maso a granule lisované za studena více informací naleznete zde>>
Komentáře