A protože jsem si nebyla jista, zda správně rozumím dotazu, ptala jsem se na detaily, jaké vlastně štěně hledá a co od něj očekává.
Paní mi sdělila, že ráno v 7 hodin odchází do zaměstnání a za 8 – 10 hodin by měla být doma, aby pejsek doma nic nevyvedl.
Pochopila jsem, že paní stejně, jako mnoho jiných páníčků netuší, co takové mrňavé štěně potřebuje, že je třeba jej vychovávat, a že to prostě nevydrží vyvenčit se až k večeru.
Vždyť i odrostlejší štěně či mladý pejsek, který už má slušné sociální návyky, nemůže být tolik hodin doma sám, bez vyvenčení a kontaktu páníčka!
Pejsek potřebuje sem tam pomazlit a cítit lásku páníčka, vždyť to není plyšák, který počká někde v koutě a bude celý den jen spát či nic nezničí.
Také jsem paní sdělila, že takové štěně prostě nesežene, malá štěňátka, která odchází od maminky a chovatele jsou jakž takž naučena na plínku. Sem tam se to povede a sem tam nepovede, protože je to malé mrně, které se to ještě nějakou dobu bude učit. Malé dítě také musí pochopit, že se chodí na nočník a neumí to například už v roce, vše chce svůj čas.
Po našem poměrně dlouhém telefonickém hovoru paní pochopila, že bude lepší ještě počkat, a že za rok jde do důchodu a tak bude mít na štěně čas, bude si jej vychovávat dle svých představ a bez týrání pejska.
I na to je třeba pomyslet před rozhodnutím zda a jaké štěně si pořídíme