Pejsek, jak si pořídit štěně

Když se páníčku rozhodnete pro štěně je to vždy rozhodnutí, které ovlivní celou rodinu na mnoho let. Vždyť si jej nepořizujete jen pro sebe. Celá rodina by měla o tomto kroku předem přemýšlet a zvažovat všechna pro a proti. Proč zrovna toto plemeno, co od něj očekáváte, ale také kdo se bude starat a jak.

Co tedy vědět a jak postupovat při výběru štěněte, tak tady může ebook Moje první štěně a připravovaný ebook štěně ve 4 krocích velmi pomoci, usnadnit rozhodování.

Naleznete zde základní otázky, na které by si měl páníček předem odpovědět, než se rozhodne pro pejska


Výběr pejska je vždy individuální, každý máme jiné zájmy, potřeby, ale i možnosti

Dnes má mnoho lidí v paneláku i velká plemena, nebývá to však nejlepší řešení.

Pes potřebuje prostor, pohyb, vylítat se, jinak má ničitelské sklony, je vystresovaný a dává to i hlasitě znát.

Někdy dokonce, když není páníček doma, je pes zavřený ve větší kleci,  kde nemá žádný volný pohyb.

Toto není vůbec dobrě vyřešená situace, časem se to může vymstít

Pokud je v bytě jen chvilku a  mnoho hodin na dvoře, zahradě, cvičišti, na chalupě, kde jsou louky, je to v pohodě, ale pokud ne, strádá a páníček i okolí to brzy pozná.

I na toto je třeba pomyslet při výběru pejska na mnoho let.

Pes potřebuje vyřádit, vylítat, hrát si, užívat si volna s páníčkem a čím větší plemeno, tím jsou hry živelnější.

Sama vím, že když vezmu a pustím malého pejska na louce, začne lítat, řádit, užívat si a knírač střední, to už je rachot.

Když si vybíráme pejska, přemýšlíme:

proč toto konkrétní plemeno?

Co si od něj v budoucnu představujeme, co chceme za aktivity dělat

Pokud ano, je to skvělé, štěně rychle odroste a potřebuje mít nějaké aktivity, sporty, chodit na cvičák, například na školičky, agility aj. druhy sportů.

Pokud ne a vybíráme dle módnosti, velmi často přijde rozčarování a zjištění, že se k nám, našemu stylu života vůbec nehodí a co pak.

Co když chci pejska stejného, jako mají moji známí, chci opravdu takovéto plemeno?

Vždy lze vybrat pejska přesně pro nás, naše zájmy, jen to chce mít důležité informace předem. Vše zvážit, než se rozhodneme.

Existuje mnoho výjimečných plemen, která nemá kdekdo, jen si vybrat.

Pejsek není jen doplněk, ale živý tvor, parťák, který má své potřeby a chce hlavně pozornost páníčka, aktivity, které budou bavit všechny a bude na ně i čas.


Já, když se rozhodovala a vybírala knírače,

věděla jsem, že chci pejska pro výcvik, ne náročné zkoušky, chci výstavy, chov,  ale i hlídače a dle toho jsem vybírala.

Věděla jsem, že to není pes do bytu, a ani bych jej doma nechtěla, poznala jsem, co knírač dokáže. Potřebuje výcvik od 1.dne a pevnou ruku.

Pes nebo fenka?

Záleží na prioritách, pes nehárá a nemusí ho páníček tak hlídat, fenka ano, ale 1- 2x do roka se to dá zvládnout a jen ji ohlídat, mít ji někde v bezpečí-místnost, oplocený prostor, aby nemohla utéct nebo se k ní nemohl dostat cizí pes. Psi umí být velmi vynalézaví i v překonání plotů


Rozhodně to není důvod ke kastraci, protože tím fenku ochudíte o přirozený vývoj a hormonální rovnováhu, už to prostě není ono.


Jaké aktivity vybírat?

,Je třeba vybírat to, co baví páníčka a je vhodné pro pejska, je kouzelný pohled na pejska jak běhá podle plánu a výuky, jak zdolává s obrovskou radostí překážky a jak touží po pochvale páníčka.

Pes rozhodně nepatří k boudě na řetěz, to jej rychle znicí.

Když pes do bytu, jaký typ srsti je vhodný?

,Mnoho páníčků si vybírá módní plemeno psa, a až následně zjišťuje, že ta srst je problém, že pes líná a chlupy jsou doslova i v posteli, že myčku máte plnou chlupů.

Mě se také moc líbí pejsci s hustou, chundelatou srstí, ale když hledám pejska do bytu, musím vybírat nelínající plemeno a ani tak se sem tam odpadlému chloupku nevyhnu.

Máte doma alergika

Vybírejte pejska velmi pečlivě, promyšleně, raději si ověřte i u lékaře, co v konkrétním případě, jaké plemeno vybrat.  

Pokud je nelínající pejsek udržován ve velmi krátké srsti, je vhodný téměř pro každého, tedy i alergika, takto lze ještě více minimalizovat riziko a pokud i toto je problém, tak plemeno bez srsti.

Doporučuji vyžádat si ebook, kde naleznete mnoho cenných zkušeností od chovatele malých i středních plemen psů. Neváhejte a využijte této možnosti, pomůže vyhnout se špatnému výběru.


Doporučení

Vybírejte promyšleně, s cílem společníka na mnoho let. Je hrozný pohled na pejska dříve milovaného a později odhozeného.

PS:  Jak také může dopadnout nepromyšlené rozhodnutí

Nedopusťte, aby jakmile si domů přinesete štěně nastalo zděšení, protože vůbec nevíte, co a jak.

Po několika velmi nepříjemných zkušenostech jsem se rozhodla nejen zvýšit předávání informací páníčkům od A-Z, ale i tvorbou ebooku, kde naleznete vše doslova „polopaticky“. Zejména noví páníčci oceňují velmi podrobné informace, takže neváhejte a využijte této možnosti

Miluji pejsky. A proto vznikl projekt o psech a jejich zdraví. Mohu tak pomoci s výběrem štěněte, ale i objasnit, že tím to teprve začíná! Po 20letech vlastního chovatelství jsem pochopila, že nejdůležitější pro pejska je správná výživa, a proto se zaměřuji na mokré maso a granule lisované za studena více informací naleznete zde>>
Komentáře